Történt ugyanis, hogy Bethlen Gábor csapatai előtt Kőszeg polgárai bezárták a kapukat. Az erdélyi fejedelem meg sem próbálkozott az ostrommal, tovább vonult és Batthyány Ferencet bízta meg a város elfoglalásával. A németújvári főúr is az egyszerűbb végét fogta meg a dolgoknak. A Bethlen-felkeléssel szimpatizáló várnagyot – Herman Mihályt – vette rá arra, hogy november 20-án, az éj leple alatt néhány emberét engedje be a várba, akik majd megnyitják a csapatok előtt a város kapuit. A városban óriási pánik tört ki, Batthyány Ferenc óriási váltságdíjat követelt a túszul ejtett kőszegi polgárokért.
A következő év tavaszán azonban Raimbold Collalto császári kapitány tört Kőszegre, hogy ha kell erőszakkal terelgesse vissza a várost a helyes irányba. Várnagyunk a legjobb megoldásnak a futást választotta, de előtte felrobbantotta a várban tárolt öt hordónyi lőport, nehogy az ellenség kezére jusson. A történet további része már ismerős lehet: a Csármás kútnál bújt el, azonban üldözői utolérték és egy tőr valamint egy kés segítségével elrettentésül elevenen megnyúzták. A céleszközök mind a mai napig megtekinthetőek a kőszegi várban található Jurisics Miklós Múzeumban.
A kettős kés tokjára utólag (feltehetően a 18. században) vésték rá Habsburg-hű közszolgák a Herman Mihályról szóló hamis történetet (természetesen németül):