Magyarország
Tolnai értékek nyomán - Szálka
Pécsre menet-jövet milliószor suhantam már el az autópályán a Szekszárdi-dombság mellett és mindannyiszor meg is ígértem magamnak, hogy egyszer adni fogok egy lehetőséget ennek a tájnak is! Készülődés közben fel is lapoztam a Tolnai Értéktárat, hogy megtudjam, a megye kulturális szakértői milyen helyi értékeket nyilvánítottak kötelező darabnak. Felkerült a listára a sárközi népviselet, a bonyhádi zománcáru, a dávodi dám, a szekszárdi bor, a györkönyi pincefalu és a grábóci szerb-ortodox kolostor. Végigrágtam a felsoroltakat és amúgy teljesen tipikusan, első látnivalónak Szálkát és környékét választottam, noha nem is szerepelt a listán! Irány tehát Szálka, ahol a szabadidős tevékenységek, a valláskultúra és a gasztronómia kéz a kézben járnak!
„1889 késő nyarán Mayer Mihály és felesége lovaskocsival tartottak a szomszédos Grábócra. Amikor a Szálka és Grábóc közötti hegytetőre értek, emberemlékezet óta nem tapasztalt vihar keletkezett, nagy mennyiségi és nagyságú jégesővel. A jégeső nyomott hagyott a lovak testén, számos grábóci háztetőn cserép sem maradt.
Az egész szőlőt kivágták és újratelepítették. Az új oltványokat Amerikából hozatták. Hálából azért, hogy minden oltvány és facsemete megeredt Mayerék kápolna építése mellett döntöttek. melyet 1891-ben szenteltek fel a Bátaszék felé vezető országút mellett, ott ahol a legszebb kilátás nyílik a Duna irányába.”
Lukács szerint Jézus két tanítványa (nem apostolok) – akiket „emmauszi tanítványok” néven emlegetnek – Jézus keresztre feszítése után a 60 stádiumnyira fekvő Emmauszba tartottak haza Jeruzsálemből és az eseményekről beszélgettek, amikor egy vándor csatlakozott hozzájuk és szomorúságuk okáról érdeklődött. Emmauszba érve már esteledett, ezért marasztalták a vándort. Amikor az idegen a vacsoránál megtörte a kenyeret, ráismertek, hogy Jézus. Ezután visszasiettek az apostolokhoz, hogy elmondják nekik a hírt.
A falu a második világháborús kitelepítések folytán szinte teljes sváb lakosságát elvesztette, helyükre hevesi magyarokat költöztettek. A 70-es években a Lajvér patak felduzzasztásával létrejött a Szálkai-tó, ami gyorsan a horgászok és a strandolók titkos favoritjává vált. Sorra nyíltak az éttermek, szállások. Az elmúlt pár év természetesen nem tett jót Szálka idegenforgalmának, de remélhetőleg rövid időn belül újra benépesedik a szálkai strand!
#Szabadidő: horgászás, strandolás, túrázás (tókör, Szálka – Grábóc, Szálka – Mausz kápolna – Szálka), gasztro (az egykori, nagyon jó hírű Horog Étterem a szembe szomszédba költözött – Trófea Étterem >> próbáltam, pöpec!)