Események betöltése

« Összes Események

Isztambul – Az 1001 éjszaka legszebb csodái, két kontinensen

május 14 - május 18

A misztikus Kelet és a folyton a modernitás irányába rohanó Nyugat határán, egyedüliként a Földön, két kontinensen nyújtózik a több évezredes, mindig nyüzsgő metropolisz: Isztambul. A tizenöt milliós nagyváros nem csak a nyugati utazók bakancslistáján szerepel előkelő helyen, de a feltörekvő török fiatalok számára is ugródeszkaként funkcionál Európa felé. Részben ennek köszönhető, hogy a Boszporusz partján álló város robbanásszerűen fejlődik. A gombamód szaporodó, hipermodern irodanegyedekkel néz farkasszemet az egykori Bizánc-Konstantinápoly, valamint az oszmán Isztambul konzervatív, tradicionális belvárosa. Ugyanúgy, ahogy a kávézókban home-office-oló török huszonéves hipszterek a szakállas-gyapjúsapkás muszlim vallású idősebb generációkkal. Egy turbulens világváros, ahol a bazár konstans forgatagát egy boszporuszi hajóút meditatív hullámzásával tudjuk ellensúlyozni. Úgy, ahogy az Hagia Sophia turista áradatát egy jól megérdemelt, testet-lelket elsimító hamamban. Törökország legnagyobb városa, egyúttal civilizációk találkozási pontja, ahol a görög-római-török, valamint a keresztény-ortodox és a muszlim világ tanult meg egymás mellett, egymás kulturális eredményeit felhasználva, ha lehet még tovább fejlődni. Ahol akár egy utcában kóstolhatjuk meg a mezét, a kebabot, a pizzaszerű lahmacunt, vagy éppen a köftét, hogy utána mindezt egy jól megérdemelt török kávé, török tea kombóval kísérjük le. Gyertek, tartsatok velem tavasszal Isztambulba, töltsünk el együtt öt napot ebben a folyton nyüzsgő, kulturális kavalkádban!

1. nap: Elsüllyedt Palota és az Hagia Sophia

A repülőgépünk délelőtti landolását követően metróval célba vesszük a várost, majd a csomagjaink elhelyezése után nyakunkba vesszük az egykori Oszmán-Birodalom történelmi központját.  Az Elsüllyedt Palota végeláthatatlan föld alatti víztározója a bizánci mérnöki zsenialitás kvintesszenciája. Ma az egyik legfurcsább turistacsalogató, ahol különböző fényjátékokkal teszik még fotogénebbé az oszlopok erdejét. A medúzafejek és a víz sejtelmes tükröződése, ha lehet még inkább misztikussá teszi az ókori város ivóvízbázisát. Ezután célba vesszük a Szent Bölcsesség majd’ 1.500 éves templomát, ami a világ legszebb építészeti emlékei közé tartozik. Hatása felfoghatatlan a későbbi századok építészetére. A gigantikus kupola, a Föld köldöke és az aranyozott ikonok ragyogása garantáltan földbegyökerezős pillanatokat okoz mindenkinek. Az első estét pedig mi mással is zárhatnánk: irány egy jól megérdemelt kebab!

Belépők:

Elsüllyedt Palota: 900 TL

Hagia Sophia: 910 TL

2. nap: Topkapi Palota, Hippodrom, Kék mecset, Galata

A Topkapi palota egyedülálló elhelyezkedését egy dombos-parkos meredélynek köszönheti, ami az ősidők óta stratégiai pont volt, az Aranyszarv-öböl és a Boszporusz találkozási pontján. Míg a bizánci időkben monostorok álltak ezen a helyen, addig a török hódítás után a szultánok itt rendezték be a birodalom központját, egy gigantikus épületkomplexumban. Négyszáz éven keresztül itt döntöttek életről-halálról, támadásról-védekezésről. De itt volt az otthona a szultáni háremnek, ami kiváló melegágya volt az udvari intrikáknak, pletykalapokba kívánkozó pletykáknak. Az UNESCO világörökség részévé nyilvánított uralkodói centrum meglátogatását követően az egykori Bizánc kocsiversenyeinek helyszínét – a hatalmas Hippodrom hűlt helyét látogatjuk meg, ahol az akkor ismert világ legnagyobb sportfanatikusai és az egyes fogathajtók szurkolói tábora nézett egymással farkasszemet. A létesítmény nem egyszer volt forradalmak és hónapokig tartó csetepaték kiindulópontja. A Hippodrom szomszédságában építették fel az Oszmán-Birodalom legnagyobb szakrális épületét – a Kék Mecsetet. Nevét a belsejét borító kék színű izniki csempékről kapta. A 17. században épült mecset az egész muszlim világ rosszallását kiváltotta, ugyanis hat minaretjével szentségtörő kísérletnek hatott, ami Mekka építészetével szeretné felvenni a versenyt. Ez a világ egyik legismertebb vallási épülete, ami mindig nyugalmat áraszt. A mecsetelés után hosszú sétára indulunk. A Galata hídon keresztül átkelünk az Aranyszarv-öblön és felfedezzük az egykori európai hegemónia színhelyét: a Beyoglu negyedet. A Galata torony után Isztambul egyik legszebb sétálóutcáját fedezzük fel: az Istiklal Caddesi-t, ami a pompás üzletek és a legjobb éttermek gyűjtőhelye. A mai napot bárányvacsorával zárjuk egy belvárosi étteremben.

Belépők:

Topkapi palota: 1.700 TL

Galata-torony: 1.100 TL

3. nap: Boszporusz hajókirándulás

Isztambuli látogatásunk egyik legszebb része a boszporuszi hajókirándulás. Azt szokták mondani, hogy aki a Márvány-tenger és a Fekete-tenger között húzódó tengerszoros felől még nem látta a török megtropoliszt, az nem is látta igazán. És bizony igazat kell adnom. A hajónk a Galata-híd lábától fog indulni. Előbb az oszmán hatalmi székhely legszebb látnivalói távolodnak tőlünk, míg már csak a legnagyobb templomok sziluettjei és a müezzinek egyre halkuló kujizása emlékeztessen minket a nagyváros nyüzsgésére. Majd előbb az ázsiai rész felé vesszük az irányt, hogy utána a 20. század szultáni palotáját – Dolmabahce és a legszebb dzsámit Ortaköyben tekinthessük meg a víz felől. Ezt követően a Boszporusz híd félelmetes méretei következnek. Ezután középkori erődök, 19. századi villák és a modern török állam haszonélvezőinek „dácsái” sorakoznak szép egymás utánjában, felváltva a nyugati és a keleti parton. Amikor pedig feltűnik előttünk a Fekete-tenger, a hajónk kiköt és mintegy három órát tölt el egy halászfaluban, ahol remek haléttermek és egy egykori genovai vár meghódítása vár minket, természetesen fenséges panorámával. Miután visszafelé is megtettük a boszporuszi utunkat, a napot egy sör társaságában fogjuk zárni a Galata hídon, emésztgetve ezt a pazar napot, miközben a nap alábukik a Süleymaniye mecset mögött. Ma este pedig a köfte és a lahmacun kerül majd terítékre a tervek szerint!

Belépő:

Hajójegy: 120 TL

4. nap: szabad program: Bazár, Hamam

A mai nap a pihenésé, a feltöltődésé és az önfeledt szabad városnézésé. De kezdjük az elején. A rómaiak mindennapi életében rendkívül fontos szerepet töltött be a fürdőélet. Ezt később a bizánciak átvették, amit aztán a törökök nem átallottak még tovább fejleszteni. Így alakult ki az ún. hamam fürdőkultúra. Ez nem csupán egy szauna fürdés kombó. Ez bizony egy rituálé. Előbb szauna, majd egy meleg márványlapon habos vízzel történő bőrradíros átgyúrás, hogy a végén egy léleksimogató masszázzsal zárják le ezt a testi-spiri feltöltődést. A hamamozáson kívül lesz lehetőség a nap folyamán felkeresni a nagy Bazárt, illetve a Fűszerbazárt is. A kereskedelem mindig is fontos szerepet töltött be az Európa és Ázsia határán fekvő város életében. Ez leginkább a Galata-híd szomszédságában található szűk sikátoros negyedben tetten érhető, ahol mint egy város a városban helyezkedik el a BAZÁR. A választék végtelen, ahogy az eladók rámenőssége is. A színpompás termékdömping kifolyik az utcára. A édességek, a kávék, az ékszerek, a ruhaneműk soha véget nem érő sora megszédíti az arra járót. Akinek pedig már a vásárlásból is elég, a nap végén felkeresheti velem a Süleymaniye mecsetet, ahol a Szigetváron elhunyt Nagy Szulejmán sírja található. Ha pedig ez nem lenne elég, pazar kilátás vár minket a városra és a Boszporuszra. A napot terveink szerint az előételek non-plus-ultrájával fogjuk zárni: igen, mezézni fogunk! 🙂

Belépő:

Hamam: opcionális, később konkretizáljuk.

5. nap: Ortaköy mecset, Dolmabahce palota

A mai, utolsó napunkon újra kompra szállunk, hogy egészen a Boszporusz hídig ringatózzunk a tengerszoros vizén. Ortaköy negyed lesz ma a fő látnivaló, ahol a város egyik legszebb, de biztosan a legvarázslatosabb elhelyezkedésű mecsetét fogjuk felkeresni. A végtelenül világos, csendes, roppantul meditatív helyen még egyszer mesélek a muszlim liturgiáról, miközben a szőnyegen üldögélünk, ami alatt a hatalmas ablakokon a kis-ázsiai nap sugarai szűrődnek majd be. Majd egy hosszabb séta következik. De előtte még megkóstoljuk a török konyha következő specialitását: a mindenféle finomságokkal töltött óriás krumplit. Miután feltöltekeztünk, sétálunk egy nagyot, míg el nem érünk a 19. században felépített, új szultáni központba, ami már eleget tett az európai irányvonal reprezentatív elvárásainak. Fényűző terek, remek kilátás az ablakokból a Boszporuszra. Ezt követően újra kompozás, visszautazunk a belvárosba, hogy a délután hátralévő óráiban még mindenkinek legyen lehetősége beszerezni a szuveníreket. Majd este irány a repülőtér, start to Budapest!

Belépő:

Dolmabahce Palota: 1.500 TL

Részvételi díj: , ami tartalmazza az idegenvezetést, 4 éjszaka szállodai ellátást Isztambulban, két fős szobákban.

A részvételi díj nem tartalmazza:

Repülőjegy és reptéri illeték: jelenleg ca. 75.000 HUF (2024.12.02.)

Kávézást / Étkezést

Belépők és közlekedési jegyek díja.

Fontos!

A hivatalos program Isztambulban, a repülőtéren kezdődik, és ugyanott, a reptéren végződik. A repülés tulajdonképpen egyénileg történik, de minden támogatást megadok a repülőjegyek foglalásánál és a becheckolásnál! Érdemes mielőbb regisztrálni és megvásárolni a repjegyeket, ugyanis a május 1-i ünnepnap miatt, az időponthoz közeledve az árszínvonal előreláthatólag radikálisan emelkedni fog.

Az utazáson és a túrákon mindenki saját felelősségére vehet részt, a túravezetőt nem terheli felelősség sem a repülőtársaság,  sem mások által okozott károkért, sérülésekért, balesetért.

Idegenvezető/túravezető: Letenyei Zoltán hivatásos idegenvezető, közgazdász.

Elérhetőségem az utazás napján és az utazás során: +36 70/778-5295.

Szállás:  Kiváló minősítésű isztambuli szálloda, közvetlenül a metro vonal mellett, saját fürdős, többségében 2×1 ágyas, kétszemélyes szobákkal.

Közlekedés: Isztambul tömegközlekedési hálózatát használjuk.

Díjak: 

1 Török Líra (TL) 2024.12.02-án 11,5 Magyar Forintnak (HUF) felel meg.

Közlekedés:

Metrojegy: 10 db-os elektromos jegyet vásárolunk: 225 TL (ezt használjuk majd a reptérre oda-vissza, városon belül a nagyobb távoknál, valamint az utolsó napon Otraköy kompozásnál.

Boszporusz hajójegy: 120 TL

Összesen: 345 TL

Belépők: 

Topkapi palota: 1.700 TL

Hagia Sophia: 910 TL

Elsüllyedt palota: 900 TL

Galata torony: 1.100 TL

Hamam: opcionális (részletek később)

Dolmabahce palota: 1.500 TL

Belépők összesen: 6.110 TL

További költőpénz (vacsora, kávé, etc.): 

Reggeli: a szálláson.

Egy átlag vacsora itallal: 700 TL

Egy kávé sütivel: 250 TL

További költségek összesen: ca: 3.800 TL

Költőpénz összesen: ca. 10.300 TL

További költési lehetőség: szuvenírek, etc.

Étkezés: Az árszínvonal nagyjából a budapesti szinten mozog. Minden nap lesz lehetőség meleg étel fogyasztásra. Többségében alacsonyabb árfekvésű, főként helyiek által látogatott, autentikus, és kiváló minősítésű éttermeket válogattam ki a vacsorákhoz. Napközben lesz lehetőség vásárlásra is. A csapvíz fogyasztása nem ajánlott.

Öltözet: Kényelmes, sportos, városi sétához és késő tavaszi időjárásnak megfelelő lábbeli és öltözet. A reggelek többségében 10 fok körül alakulnak, de délután már nem ritka a 20 fok feletti hőmérséklet is. Tavasszal még nagyobb eséllyel fordulhatnak elő esős napok Törökországban, ezért egy könnyen elcsomagolható esőkabát jó szolgálatot tehet. Az erős napsugárzás elleni védelemre is gondolj (napszemüveg, naptej, kalap).

Csomag: A fentebb feltüntetett repülőjegy ár nem tartalmazza a poggyászok feladási díját. Praktikus elrendezéssel minden további nélkül elegendő lehet egy nagyobb hátizsák erre az öt napra. Mivel a nagy csomagot minden nap a szállodában hagyhatjuk, ezért jól jöhet egy kisebb táska, amit a napi kirándulásoknál magunkkal hozhatunk.

Valutaváltás / Bankkártya: Többségében mindenhol elérhető a MasterCard érintésmentes fizetési megoldása (paypass). Viszont egyes éttermekben és kisebb boltokban előfordulhat, hogy csak készpénzzel tudunk vásárolni. Valuta: Török Líra. Érdemes még Magyarországon beszerezni.

Biztosítás: a részvétel feltétele a BBP biztosítás megléte.

Mobiltelefonodat kellő körültekintéssel használd, ugyanis Törökország nem EU tag, ezért borsos árat kell fizetni mind a hanghívások percdíjáért, mind pedig az adathasználatért. Itt két lehetőség van: vagy vásárolunk kint tartózkodásunk idejére egy török SIM kártyát, vagy pedig a szállásunk Wi-Fi hálózatára korlátozzuk a mobilos kommunikációnkat.

Az elektromos csatlakozók, konnektorok a magyar szabványnak megfelelőek. Ne felejtsd otthon a telefontöltő kábelét, esetlegesen az energiabankodat!

A közbiztonság alapvetően jó, de legyünk elővigyázatosak, fontos, hogy magunkra, egymásra és értékeinkre fokozott mértékben vigyázzunk!

Törökországba való belépéshez szükséges személyi igazolványnak, vagy az útlevélnek az utazás utolsó napját követő 180 napig érvényesnek kell lennie. A reptéren a belépéskor kapni fogunk egy kártyát, ami az országba történő belépést igazolja. Ezt a kint tartózkodásunk alatt végig magunknál kell tartani és egy esetleges rendőri igazoltatásnál be kell tudni mutatni.

Részletek

Kezdés:
május 14
Vége:
május 18

Szervező

Kultourvándor
Telefon:
+36707785295
View Szervező Website

Regisztráció

Loading gif

Már regisztráltam?

Használd ezt a tool-t a regisztrációhoz!